Klinika
U Smaltovny 32
+420 608 126 381

Zubní kámen

Stejně jako lidé, i psy a kočky mají problém se zuby. Na jejich zuby neustále útočí bakterie, které způsobují periodontální onemocnění, čili poškození komplexu tkání obklopujících zub, který fixuje zuby v čelistech. Až 85% psů a 70% koček starších 3 let trpí zubními problémy.

Koťata a štěňata se rodí bez zubů. Mléčné zuby se objevují ve druhém týdnu a od 3 měsíců jsou postupně nahrazovány trvalými zuby. Zejména u malých plemen psů je celkem běžné, že jeden nebo více mléčných zubů nevypadnou a tak se musí vytrhnout. Zbylé mléčné zuby brání správnému růstu zubů trvalých a umožňují nahromadění částeček potravy, ze kterých může vzniknout zubní kámen. Proto se doporučují tzv. pubertální kontroly u veterináře, ve věku kolem 6. – 7. měsíců.

Tvorba kamene a jeho následky má 3 fáze:

  • 1. fáze - tvorba plaku: je to neviditelný, později měkký šedožlutý povlak na povrchu zubů, tvořen slinami a zbytky potravy, ve kterých se zadržují bakterie.
  • 2. fáze – tvorba kamene: už po 6 hodinách po vyčištění se zubní plak objeví znovu. Pokud se plak neodstraní, potom s přítomností vápníku ve slinách mineralizuje a způsobí usazení zubního kamene – tvrdého nahnědlého nánosu na povrchu zubů. Ten se už pouhým čištěním zubů odstranit nedá, ale musí ho odstranit veterinář.
  • 3. fáze – ztráta zubů: pomnožování baktérií vede k zanícení dásní, což může vést ke ztrátě chuti a bolestivému žvýkaní. Zápach z úst je výsledkem páchnoucích těkavých sloučenin síry, které uvolňují baktérie. V pokročilé fázi se bakterie vyvíjejí u kořene zubu a napadají kost, do které je zub vsazený a zub se posléze uvolní, až vypadne.

Jaké jsou příznaky zubního onemocnění?

Zvyšující se zápach z úst, nadměrné slinění, zvýšená citlivost tlamy a jejího okolí, škrábání se packou v okolí tlamy, problémy s přijímáním krmiva, žvýkáním, viditelný plak, či zubní kámen na zubech, krvácení z dásní, uvolňování zubů.

Jaké jsou důsledky?

Zuby se pomalu uvolňují, až mohou vypadnout. Hrozí vznik abscesu na kořeni zubu, sekundární infekce ostatních orgánů vniknutím bakterií do krevního oběhu, čímž je ohroženo především srdce, plíce, ledviny a játra.

Prevence a terapie

Účelem prevence je odstranit z povrchu zubů zubní plak tak často, jak je to možné. Domácí péče je nejdůležitějším, nejefektivnějším a nejlevnějším preventivním prostředkem pro udržení zubů a dásní v dobrém stavu po dlouhou dobu. Ve chvíli, kdy vašemu štěňátku nebo koťátku vyrostou první mléčné zoubky, je čas začít s pravidelnou péčí.

Na trhu existuje mnoho přípravku jako jsou roztoky do vody, prášky do krmiva obsahující mořské řasy, u kterých byly prokázány speciální blahodárné účinky pro zdraví zubů a dásní. Další možností je zvířeti pravidelně každý den čistit zuby pomocí vhodného zubního kartáčku s měkkými štětinkami a speciální zubní pasty pro zvířata obsahující enzymy, které pomáhají odstraňovat zubní plak a redukovat tak tvorbu zubního kamene. Zpočátku postačí nanášet pastu opatrně na zuby prstem a rozetřít. Až si Váš pejsek, či kočička zvyknou, začnete čistit zoubky kartáčkem. Existují už i speciální veterinární diety. Granule díky své struktuře pomáhají při kousání zubní plak mechanicky rozrušovat. Je možné Vašemu mazlíčkovi pořídit také dentální hračky a kupovat jako pamlsek různé žvýkací tyčinky s enzymy. Jejich žvýkáním se nejenom odstraňuje plak, ale zároveň se posiluje i závěsný aparát zubu.

Pokud už má ale Váš mazlíček vytvořený zubní kámen, tato opatření již nejsou tolik účinná, ale je nutné odstranění zubního kamene pomocí zubního ultrazvuku v celkové anestézii u veterinárního lékaře a následně pokračovat ve zmíněné prevenci jeho tvorby.

 
2024 1. 1.

UPOZORNĚNÍ

O víkendu a svátcích je NEOBJEDNANÝM klientům účtován pohotovostní příplatek ve výši 300Kč.

Ordinační doba Klinika
Po-Pá: 8:30–15:00 / 16:00–19:00
So: 9:00–12:00
Ne: 16:00–19:00

O víkendu a svátcích je NEOBJEDNANÝM klientům účtován pohotovostní příplatek ve výši 300Kč.

RoyalCanin

Copyright © 2007-2013 Livet.cz - veterinární klinika | U Smaltovny 32, Praha 7 - Holešovice | livet.cz@gmail.com | Sledujte nás