Klinika
U Smaltovny 32
+420 608 126 381

Plazmocelulární pododermatitída

Plazmocelulární pododermatitída je vzácné kožní onemocnění koček postihující polštářky na jedné nebo více packách. Přestože všechny případy byly popsané u kočičích pacientů, připouští se výskyt i u psů. Příčiny tohoto onemocnění zatím nejsou objasněny. Je často řazené mezi autoimunitní onemocnění. V některých případech bylo pozorováno spontánní vyhojení během zimy, proto se uvažuje také o alergické reakci.

Klinické příznaky

Onemocnění se projeví pouze na polštářcích bez nálezu jiného kožního problému. Prvním klinickým příznakem je nebolestivý houbovitý otok na jednom nebo více polštářcích. Postiženy jsou zejména hlavní polštářky na packách, ojediněle i na prstech, a to na jedné nebo na všech končetinách. Na povrchu se objevuje bílý až stříbrný povlak a drobné trhliny. Tyto změny mohou postupně přejít ve vředy, krvácet, tvořit uzly a přidružuje se sekundární bakteriální infekce. V této fázi jsou léze bolestivé, způsobují kulhání a zánětlivou reakci sousedních mízních uzlin. V některých případech bývá současně s onemocněním polštářku také popisovaný zánět dutiny ústní.

Diagnostika

Mezi diferenciální diagnózy je nutné zahrnout granulomy (způsobené cizími tělesy, bakteriální, sterilní, neznámé etiologie) a nádory, které však zpravidla postihují jen jednu končetinu. Také některé virózy (kalicivirus, rhinotracheitida, poxvirus, leukemie) se mohou klinicky projevit jako pododermatitída. Chemické a fyzikální trauma by mohlo také vést k poškození polštářku a okolní kůže.

Konečná diagnóza je potvrzená pomocí histopatologického vyšetření kožního bioptátu z hloubky polštářku.

Terapie

Terapie onemocnění není vždy nutná a zcela jednoznačná. Lékem první volby jsou vzhledem k údajnému autoimunitnímu charakteru kortikoidy společně s H2-blokátory. Výsledky jsou viditelné již během 2 až 3 týdnu. Velmi dobré zkušenosti jsou s antibiotiky tetracyklíny. Antibiotická terapie je dlouhodobá, aplikuje se doxycyklín 1x denně 3 - 4 měsíce. Během léčby je jen nepatrné riziko vedlejších účinků oproti terapii kortikosteroidy. Výrazné zlepšení se projeví již během prvního měsíce.

2024 1. 1.

UPOZORNĚNÍ

O víkendu a svátcích je NEOBJEDNANÝM klientům účtován pohotovostní příplatek ve výši 300Kč.

Ordinační doba Klinika
Po-Pá: 8:30–15:00 / 16:00–19:00
So: 9:00–12:00
Ne: 16:00–19:00

O víkendu a svátcích je NEOBJEDNANÝM klientům účtován pohotovostní příplatek ve výši 300Kč.

RoyalCanin

Copyright © 2007-2013 Livet.cz - veterinární klinika | U Smaltovny 32, Praha 7 - Holešovice | livet.cz@gmail.com | Sledujte nás