Klinika
U Smaltovny 32
+420 608 126 381

Obezita psů

Dobrý den, ráda bych slyšela Váš názor. Mám psa, labradorského retrievera, 2 roky starého, samce, vážícího 52 kg. Všichni mi v okolí říkají, že je hrozně tlustý. Ale já ho příliš nepřekrmuji, dostává granule a občas nějakou pochoutku nebo zbytky od stolu, ale to je všechno. Je jinak aktivní, má radost z pohybu a kromě občasného kulhání na pravou přední nožičku, které ale obvykle za několik dní samo odezní mu nic nechybí. Zkoušeli jsme se mu na nějaký čas omezit krmení, ale byl nešťastný a pořád na nás smutně koukal, tak jsme to nakonec nevydrželi. Myslíte si, že když je jinak v pořádku, tak pro něj vyšší váha přestavuje nějaké riziko? Není nakonec lepší, když je tlustší ale spokojený? Myslím si, že dietami psa akorát týráme. Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

obezita u psů je dle (nejen) mého názoru v dnešní době skutečný problém a podle posledních poznatků trpí nadváhou až 50 % psů a koček. Obezita je spojena se závažnými zdravotními komplikacemi jakými jsou zkrácení života (dle některých zdrojů o 2 roky) a oslabení imunity. Zvyšuje výskyt řady zdravotních poruch, například rozvoj osteoartritidy (onemocnění kostí a kloubů), kardiovaskulárních chorob, zvyšuje riziko vzniku cukrovky, ovlivňuje funkci štítné žlázy. Často vede ke vzniku kožních onemocnění (zejména kvasinkové infekce) a přispívá ke vzniku chorob urogenitálního traktu. Obezita zvyšuje dále riziko při anestézii a přináší s sebou komplikace při chirurgickém zákroku. Myslím si tedy, že nadváha je problém, který by se měl řešit. Nejlepší by bylo navštívit veterinárního lékaře, který pejska vyšetří, vyloučí některá metabolická onemocnění, např. sníženou funkci štítné žlázy, pejska zváží, stanoví výživný stav a doporučí následnou terapii. Pouhé snižování dávky krmení vede k tomu, že pes hladoví a nedostává dostatek živin. V dnešní době je na trhu množství krmiv, které obsahují jednak větší množství balastních látek a optimum bílkovin, takže zlepšují pocit sytosti, a dále obsahují látky zabraňující ukládání tuků. Další možností jsou tablety nebo sirupy přidávané do krmiva, které mají podobné účinky. Záleží jen na Vás, jaká forma Vám bude vyhovovat. Aby byla léčba obezity kompletní, je vhodné ji doplnit o úpravu životních návyků (pouhé zbytky od stolu nebo pamlsky představují často nezanedbatelný energetický příjem) a optimalizaci fyzické aktivity. Dle naší zkušenosti vede vhodně zvolený přístup skutečně ke zdravému snižování hmotnosti spojeného s větší pohyblivostí a spokojeností zvířete. Dále bych radila nepodceňovat kulhání u Vašeho psa. Doporučovala bych navštívit vete­rinárního lékaře, který provede diagnostiku a navrhne možnosti léčby. Obávám se ale, že optimalizace hmotnosti bude její nedílnou součástí.

MVDr. Lenka Kychlerová

2024 1. 1.

UPOZORNĚNÍ

O víkendu a svátcích je NEOBJEDNANÝM klientům účtován pohotovostní příplatek ve výši 300Kč.

Ordinační doba Klinika
Po-Pá: 8:30–15:00 / 16:00–19:00
So: 9:00–12:00
Ne: 16:00–19:00

O víkendu a svátcích je NEOBJEDNANÝM klientům účtován pohotovostní příplatek ve výši 300Kč.

RoyalCanin

Copyright © 2007-2013 Livet.cz - veterinární klinika | U Smaltovny 32, Praha 7 - Holešovice | livet.cz@gmail.com | Sledujte nás