Klinika
U Smaltovny 32
+420 608 126 381

FLUTD – obstrukce močové trubice

FLUTD (z angl. feline lower urinary tract disorders) je vůbec nejčastějším problémem v urologické praxi koček a je souhrnným označením pro skupinu onemocnění, která způsobují zánět v dolních cestách močových a močení působí kočkám problémy a bolest. Postihuje kočky obojího pohlaví, avšak obstrukce močové trubice vzniká většinou jen u kocourů. Patří sem zánětlivá onemocnění dolních močových cest a nezánětlivá onemocnění vedoucí k nežádoucímu močení. Obstrukci močové trubice způsobují hlenové zátky a urolity (močové kameny). Neobstrukční zánětlivé onemocnění je většinou neznámého původu, dále ho mohou způsobovat močové kameny, anatomické defekty a poruchy chování, vzácně nádorové onemocnění močového aparátu.

FLUTD je jedním z nejčastějších důvodů, proč jsou kočky přiváděny do veterinárních nemocnic. Varovných signálů pro majitele je několik. Nemocné zvíře může vykazovat jeden nebo několik příznaků, a to časté močení malého množství moči, příp. snahu o močení, ale nemůže se vymočit, olizování okolí genitálií, projevy bolesti (mňoukání, shrbený postoj), přítomnost krve v moči, občasné vymočení mimo záchůdek, ztrátu chuti k jídlu, změnu "vůně" kočky. Jediná příčina FLUTD neexistuje. Pravděpodobnost vzniku onemocnění zahrnuje složení krmiva (obsah některých minerálů, vliv na hodnotu pH moči), tělesná kondice, hlavně obezita a způsob chovu v domácnostech.

Klinické příznaky

Většina koček s obstrukcí je samčího původu. Močovou trubici mohou ucpat hlenové zátky s krystaly nebo samotný hlen. Mezi počáteční klinické příznaky patří snaha o močení provázená zvukovými projevy, močení na neobvyklých místech, růžové zbarvení moči. Při kompletní obstrukci jsou pozorovány časté neúspěšné pokusy močit. Zvířata se obvykle skrývají na odlehlých místech a často se objevuje zvracení. Kočky se brání prohmatu břicha, často můžeme v břiše cítit tuhý okrouhlý útvar. Jde o naplněný močový měchýř, který není schopný se vyprázdnit. Následkem toho dochází k hromadění odpadových látek metabolizmu v krvi (močovina, kreatinin) a vzniku urémie.

Diagnostika

Diagnostika spočívá v anamnéze od majitele a na základě klinického vyšetření. Je potřeba udělat rentgenové snímky, kde se posoudí velikost močového měchýře a rozbor krve, aby se stanovili hodnoty ledvinových parametrů a je nutné začít s okamžitou terapií, protože jde o akutní, život ohrožující stav.

Terapie a prevence

Terapie zahrnuje zprůchodnění močové trubice katetrem, což se provádí v sedaci. Stabilizace a pročistění krve spočívá v intenzívni infúzní terapii a úpravě acidobazické rovnováhy. Zahájena je také antibiotická léčba na potlačení infekce. Katetr by měl být ponechám po dobu alespoň 3 dnů, až do doby obnovy močení. Nezbytnost ponechání je ale potřeba zvážit u každého případu individuálně. V případě, že ani po terapii se proud moči neobnoví, anebo dojde k opakované obstrukci močové trubice, je indikovaný chirurgický zákrok, při kterém se uměle vytvoří vývod na odvádění moči.

Mortalita tohoto onemocnění je vysoká, protože jde o akutní stav a i po vyléčení může dojít ke chronickému poškození ledvin, proto je důležitá prevence. Obrovský pokrok je zaznamenaný ve změně složení diet určených pro rizikové kočky. Chrání močový systém zvířete udržením správného pH moči a zároveň preventivně působí proti formování krystalů.

 
2024 1. 1.

UPOZORNĚNÍ

O víkendu a svátcích je NEOBJEDNANÝM klientům účtován pohotovostní příplatek ve výši 300Kč.

Ordinační doba Klinika
Po-Pá: 8:30–15:00 / 16:00–19:00
So: 9:00–12:00
Ne: 16:00–19:00

O víkendu a svátcích je NEOBJEDNANÝM klientům účtován pohotovostní příplatek ve výši 300Kč.

RoyalCanin

Copyright © 2007-2013 Livet.cz - veterinární klinika | U Smaltovny 32, Praha 7 - Holešovice | livet.cz@gmail.com | Sledujte nás