Klinika
U Smaltovny 32
+420 608 126 381

Falešná březost (pseudogravidita)

Máme 2 letou fenu rotvajlera, asi před měsícem dohárala a v poslední době se začíná chovat jako by byla březí. Je klidnější, hodně jí, začala ji natékat mléčná žláza … Jsme si jistí, že v době hárání zabřeznout nemohla. Co to tedy znamená?

Dobrý den.

I když jste přesvědčeni, že zabřeznout nemohla, je vhodné nechat fenu vyšetřit veterinárním lékařem, aby březost vyloučil. Pokud se březost nepotvrdí, jedná se pravděpodobně o projev falešné březosti (pseudogravidity). Charakterizuje zvýšenou citlivost některých fen k normálně pobíhajícím vnitřním změnám v průběhu luteální fáze pohlavního cyklu. Jde tedy o přehnanou reakci na zvýšené koncentrace hormonu progesteronu a prolaktinu a fena tak projevuje příznaky březosti a porodu. Dochází k otoku mléčné žlázy a dokonce také k tvorbě mléka, což zvyšuje riziko vzniku zánětu mléčné žlázy. Fena může mít větší chuť k jídlu, větší břicho, může připravovat pelíšek pro mláďata, být opatrnější, klidnější. Mohou se také objevit příznaky porodu spojené s nechutenstvím, stahy břišní stěny, snášením hraček či jiných předmětů do pelíšku a mateřská péče o ně.

Pokud Vaše fena projevuje tyto příznaky, jsou nutná určitá chovatelská opatření. Je třeba feně zajistit dostatek pohybu, snížit příjem krmiva na 7 - 10 dní a snížit příjem tekutin – zabránění pití po dobu 6-8 hodin v průběhu noci 3 – 7 dní. Také feně odeberte všechny hračky a předměty imitující mláďata a braňte feně v lízání mléční žlázy. Jestli nedojde ke zlepšení a mléčná žláza je výrazně naplněná, navštivte Vašeho veterinárního lékaře, který feně předepíše léky na zastavení produkce mléka a potlačení dalších příznaků pseudogravidity.

MVDr. Jana Vránová

2024 1. 1.

UPOZORNĚNÍ

O víkendu a svátcích je NEOBJEDNANÝM klientům účtován pohotovostní příplatek ve výši 300Kč.

Ordinační doba Klinika
Po-Pá: 8:30–15:00 / 16:00–19:00
So: 9:00–12:00
Ne: 16:00–19:00

O víkendu a svátcích je NEOBJEDNANÝM klientům účtován pohotovostní příplatek ve výši 300Kč.

RoyalCanin

Copyright © 2007-2013 Livet.cz - veterinární klinika | U Smaltovny 32, Praha 7 - Holešovice | livet.cz@gmail.com | Sledujte nás