Klinika
U Smaltovny 32
+420 608 126 381

Ušní svrab

Ušní svrab, nebo také ušní prašivina je onemocnění zevního zvukovodu koček, psů i ostatních šelem, způsobené parazitickými roztoči Otodectes cynotis (strupovka ušní). Tento parazit je odpovědný za 50% případů zánětů uší u koček a 5-10% případů u psů. Neparazituje v kůži jako jiní původci svrabu, ale na jejím povrchu. Je velký asi 0,5 mm a živí se odloupanými buňkami pokožky, nesaje krev. Samičky kladou vajíčka na kůži hostitele a doba, kdy se z vajíček přes larvu a nymfu vyvine dospělec, trvá asi 3 týdny. Se svrabem se setkáváme hlavně u mladých zanedbaných koček. Následně si totiž kočky mohou vytvořit imunitu, která brání opakované infekci parazitem.

Parazit dokáže krátkodobě přežívat v prostředí, proto není nutný přímý kontakt s postiženou kočkou. U psů stačí k vyvolání zánětu uší jen 2-3 zákožky, u jiných zvířat se může objevit až při těžkém napadení nebo vůbec.

Zánět se vyvíjí v důsledku alergické reakce na látku obsaženou ve slinách parazita. U koček se může rozvinout celková alergická reakce projevující se zánětem kůže nejčastěji na hlavě, krku, na hřbetu a ve slabinách.

Příznaky

Nemoc se projevuje intenzivním svěděním, zvíře se škrábe a může třepat hlavou. Přítomnost parazitů také stimuluje tvorbu ušního mazu, který obsahuje odloupané buňky pokožky a krev a svým vzhledem připomíná „kávovou sedlinu“. Strupy a maz obsahují živé roztoče a jsou proto infekční pro ostatní vnímavá zvířata, na člověka tento svrab není přenosný. Neléčený svrab může vést k těžkým hnisavým zánětům zvukovodu, které mohou vést k proděravění bubínku a šířit se dále do středního i vnitřního ucha.

Diagnostika

Pro ušní svrab je typický nález zmnoženého mazu vzhledu „kávové sedliny“. Veterinární lékař následně udělá ušní výtěr a svrab potvrdí pomocí nálezu parazitů pod mikroskopem.

Terapie

Odstranění ušního svrabu se provádí použitím přípravků s účinnou látkou selamectin, případně imidacloprid ve formě kapičky za krk, které se vstřebají do krve a účinkují také proti dalším zevním parazitům i některým parazitům vnitřním (selamectin). Aplikaci kapičky je nutné minimálně jednou zopakovat v intervalu 14 dní.

Ošetření je vhodné doplnit čištěním uší čistícími roztoky vhodnými pro kočky a psy. Roztok se nalije do uší a promne v bázi ucha tak, aby bylo slyšet čvachtání. Poté se zvíře pustí a nechá se vytřepat rozpuštěný ušní maz s nečistotami. Následně se nečistoty vytřou vatou/gázou tam kam dosáhneme. Tak se ucho čistí a dezinfikuje, aniž by se mechanicky dráždilo a poškozovalo. V žádném případě nepoužívejte vatové tyčinky, nečistoty se akorát zatlačí do zvukovodu a hrozí poranění bubínku.

2024 1. 1.

UPOZORNĚNÍ

O víkendu a svátcích je NEOBJEDNANÝM klientům účtován pohotovostní příplatek ve výši 300Kč.

Ordinační doba Klinika
Po-Pá: 8:30–15:00 / 16:00–19:00
So: 9:00–12:00
Ne: 16:00–19:00

O víkendu a svátcích je NEOBJEDNANÝM klientům účtován pohotovostní příplatek ve výši 300Kč.

RoyalCanin

Copyright © 2007-2013 Livet.cz - veterinární klinika | U Smaltovny 32, Praha 7 - Holešovice | livet.cz@gmail.com | Sledujte nás